HomeSajtószobaSzakmai Találkozó 2023

Szakmai Találkozó 2023

  • 2023. június 26., hétfő 02:11
  • 985 View

  

Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség (Hungaria Nostra)

XL. Országos Találkozója és Szakmai Konferenciája

Tapolca 2023 július 13-15.

„A felelősségvállalás megélésének jelentősége
 az épített örökség, és az ökológia szempontjából”

 

PROGRAMFÜZET

          

 

 

 

2023. július 13. (csütörtök)

13:00:             Regisztráció és információ

Konferencia bejelentkezés: Tamási Áron Művelődési Központ 8300 Tapolca, Kisfaludy u. 2-6.

Szállás bejelentkezés: Vendégeknek, előadóknak és a Választmány tagjainak

Hotel Gabriella, 8300 Tapolca, Batsányi tér.7.

14:00-15.30: Városnéző séta, vezetik a segítő fiatalok.

(A résztvevőket kísérik a fiatal besegítők kérés szerint kisebb csoportokban, azérdeklődési körnek megfelelően, mivel nagyon kevés az idő)

Indulás a Tamási ÁronMűvelődési Központ (TÁMK) elől Tapolca, Kisfaludy u 2-6.

Kiállítások:

15.30-16.00    Fiatalok az Épített és természeti környezetért című kiállításmegnyitása
Ruttka Andrea, Ráday Mihályné textilművész (Mozi épülete, Tapolca,Fő tér 1.)

16:00-16.30    A 40 éves Tapolcai Városszépítő Egyesület története képekben című kiállítás megnyitása
Kertész Károly ny. könyvtárigazgató, az egyesület volt alelnöke,

Tapolca Város Díszpolgára (Wass Albert Könyvtár és Múzeum, Tapolca Batsányi u 2. aula)

17:00              A XL. Országos találkozó és Szakmai konferencia megnyitása (Tamási Áron

Művelődési Központ (TÁMK) Tapolca, Kisfaludy u 2-6.        

A megjelenteket üdvözli: Bertalan András a Tapolcai Városszépítő Egyesület elnöke

                     Fellép a Járdányi Pál zeneiskola kamarazenekara

Köszöntőt mondanak:

Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter,országgyűlési képviselő,a konferencia fővédnöke

Dobó Zoltán               Tapolca város polgármestere, a konferencia védnöke

Dukrét Géza               Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság Nagyváradról

Dr. Nagy Gergely       ICOMOS MNB elnöke

Széphegyi László       a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség elnöke

Vers(Pintér Ákos: Tapolcai-medencében)

Zászlóbehozatal, kisfilmek Tapolcáról                       TÁMK színházterem

18.30  Tapolcai MusicalSzínpad műsora             TÁMK színházterem

19.30   Vacsora    szabad beszélgetés                      TÁMK aula

 

 

2023. július 14. (péntek)

09:00              Plenáris ülés (TÁMK színházterem)

09.00-9.10     Az előző nap összefoglalója és a nap programja

09.10 -9.30      Kulturális értékek megismertetése, felújítása a VEB 2023 programkeretében
                      Előadó: Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter

09.35-9.55      A közösség szerepe az örökségvédelemben.
                     Előadó:Dr. Nagy Gergely ICOMOS MNB elnöke

10.00-10.20    Műemlékeink rangja az új magyar építészetről szóló törvényi szabályozásban
                     Előadó:Dr. Vukoszávlyev Zorán, az Építési és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára

10.20-10.40    Szünet

10.45-11.10    A veszprémi vár felújítási munkálatai:
                     Előadó: Vörös Tamás a Veszprémi Főegyházmegye főépítésze                   

11.10-11.30    A keszthelyi Szent Miklós temetőkápolna középkori freskói restaurálása, konzerválása
                     (Előadó: NemessányiKlára restaurátor)

11.30-12.00    Az ózsinagóga feltárása, kulturális hasznosítása, bemutatása 
                     Előadó: Hangodi László főmúzeulógus, Wass Albert Könyvtár és Múzeum, Tapolca)

12.00–14.00   Ebéd (a TÁMK éttermében)

 

Szekció ülések: 14.00-15.30-ig

1.         Képző- és Iparművészeti szekció: Szakrális örökségünk szekcióhelyszín: zsidó temető

           (Juhász Gyula utca vége –Egry utca mögött)

           A csoport ¾ 2-kor találkozik a TÁMK előtt és onnan mennek fel együtt a temetőhöz

           Szekcióvezető: Millisits Máté művészettörténész, művelődéstörténész    

           1.A szertartási terem üvegmozaik díszkapuja - Hangodi László főmúzeulógus

           2. Millisits Máté művészettörténész és Török Zoltán: ny. református lelkipásztor:

           Szeghalmy Bálint szakrális építészete Tapolca és Sümeg protestáns, valamint 

           Zalaegerszeg református temploma

 

2.      Helyi értékeink, épített és környezeti örökségünk szekció (TÁMK)

         Szekcióvezető: Kerner Gábor építész, a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség alelnöke

         1.   Tapolca belvárosának építészeti arculata - Gyarmati Tamás Tapolca város főépítésze

         2.    Műemlékvédelem a határon túljó és rossz megoldások - Mayer Jácint

        Hadtörténeti Intézet és Múzeum főtanácsosa

 

3.         Környezetvédelmi szekció(TÁMK)

        Szekcióvezető:Vinczéné Balogh Magdolna a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség
        választmányi tagja

       1. A Tapolca alatti barlangrendszer megóvása- Szilaj Rezső barlangász (Plecotus Barlang-

       kutató Egyesület)

       2.A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmitevékenysége -

       3. Somlai Szilárda Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság főtanácsosa

4.      Ifjúsági szekció (TÁMK)

        Szekcióvezető: Pinczésné Kiss Klára, Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség
        Ifjúsági Csoportjának vezetője

        1. Fiatalok az épített és természeti környezet védelméért - előadó Pinczésné Kiss Klára
                   Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség Ifjúsági Csoportjának vezetője

        2. Mi történt egykor? – várostörténeti interjú sorozat fiatalokkal. – előadó Dr. Décsey Sándor
       Wass Albert Könyvtár és Múzeum Igazgatója

 

15.30-16.00             Ajánlások megtétele a szekció vezetők részéről       TÁMK

16.00                        Sajtótájékoztató

16.30                        Szakmai program zárása    TÁMK színházterem

18.00-19.30             Podmaniczky díjak átadása, vándorbot átadás, jubilálóegyesületek oklevélátadása, a 

2024.évi XLI. országos találkozót rendező Cegléd város bemutatkozása

19.30                        Batsányi Néptáncegyüttes műsora

20.00                        POLGÁRMESTERI FOGADÁS    TÁMK   ebédlő és aula

 

 

 

2023. július 15. (szombat)

Kirándulások                                                 .

 A Sportszállóból induló kirándulókat az autóbuszok 08.20-kor felveszik a Veszprémbe és a Káli –medencébe utazókat, a Sümegi programra 8.35-kor

08.30             indulás a Köztársaságtéri parkolóból

1. útvonal:    Nagyvázsony- Veszprém(A csoportot vezeti Bertalan András a Tapolcai Egyesület elnöke)

08.30   indulás Tapolcáról

09.00   Nagyvázsony –Kinizsi vár (a várkapitány vezetésével)

10.00   indulás Nagyvázsonyból

10.30   érkezés Veszprémbe

11.00   Veszprém - Várnegyed és a Püspöki palota megtekintése

Vörös Tamás vezetésével

12.30   ebéd  Historia Hotel  Étterem (Toborzó u 11., Veszprém)

13.30   Visszaút Tapolcára

 

2. útvonal: Sümeg   - Püspöki palota, Ramassetter ház(vezeti Tanai Károlyné)

(Tapolcáról kísér Spilák Istvánné)

08.30            Indulás Tapolcáról

09.00–9.30   Érkezés Sümegre a Hétvezér térre.

                     Vendégek fogadása (Tanai Károlyné) 

                     „Ramassetter Vince városunk nagy mecénása”

                     (Bókkon Gyula VVSZE elnök)

                   Vers: A mi Széchenyink – Császár Gizella óvodapedagógus

                     Virág elhelyezéseRamassetternéKompanik Zsófia szobránál

                     (Kompanik Zsófia Óvoda és Bölcsőde óvodásai – az óvoda    megalakulásának

                     150. évfordulója tiszteletére.)

09.30–10.00   Az „ICOMOS-díjas” Ramassetter Látogatóközpont megtekintése.

                      Tárlatvezető: Viola Norbert Közszolgáltató Kft. ügyvezetőigazgatója,

Kovács László a Térségi Vállalkozók Egyesületének 

                       elnöke, Oszkai Réka a sümegi Kisfaludy Sándor       

                       Művelődési Központ vezetője.

10.00–10.30   Plébánia Templom és a Maulbertsch freskók megtekintése.

                        Ismerteti Nagy József főesperes kanonok.

10.30–11.30   A felújított Püspöki Palota megtekintése tárlatvezetéssel.

                        Ezt követően közös fotó készítése.

11.30–12.30   Autóbuszos program

                       Borkóstolás a Krigler Panzióban – Ramassetter Vince 

                      egykori pincéjénél. Vendégfogadó: Krigler Ferencné

12.30–13.30   Ebéd a Várcsárdában (cigányzenével).

                        Vendégfogadó: Grófné Papp Ilona

13.30–14.00   Zárszó – elköszönés (Tanai Károlyné)
A busz indul vissza Tapolcára

 

3. útvonal: Káli medence(záró település Révfülöp) vezeti: Kerner Gábor, Tapolcárólkísér Süle Zoltán

09.10               Kékkút tájház
10.00               Köveskál mosóház és környéke
10.00               Kővágóörs – Evangélikus templom – zsinagóga –Kernács ház (kisnemesi gyűjtemény)
12.00               Kővágóörs Ecséri templomrom 
12.30               Révfülöp 
12.40-13.35      ebéd (Gomba étterem)
13.35-14.00      Tapolca

 

4. útvonal: Tapolca - vezeti: Hangodi László főmuzeológus                                                            

Tapolcáról kísér Varga Károlyné
(Indulás 08.45-kor a Szentháromság szobor elől Tapolca, Fő tér)

09.00   Városi Múzeum, Lapidárium

10.00   Lessner pince, (most került műemlékvédelem alá)

11.00   Ózsinagóga  

12.00   Zsidótemető

13.00   Ebéd  (Hotel Gabriella  étterem)

 

 

 

A buszok érkezése Tapolcára 14.00. Lehetőség van minden helyszínről továbbutazni.

Veszprémben természetesen a vasútállomásra kimegy a busz az utazni kívánókkal, de itt figyelni kell, mert a városban nem parkolhat autóbusz.

 

Az egész program levezetője, narrátora Kovács Melinda a Tapolca Média Kft. televíziós főszerkesztője.

 

 

 

Tapolca, 2023. május 18.                                                                      Bertalan András 

                                                                                           Tapolcai Városszépítő Egyesület elnöke

 

Az esemény a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával valósul meg.

Köszönetet mondunk: VEB2023, Bethlen Gábor Alapítvány, Tapolca Város Önkormányzata, OTP Nyrt Tapolca, 

Varga Pincészet, Tapolca Kft., Tapolca Média Kft., Varga Pincészet, Hotel Gabriella, Effenperger családi 

Pincészet, Szászi pincészet, Szabó Tibor ev. Gyulakeszi, Diego, Vida Bútor, Olga szőrme Ker.és Szolg.Bt. Leó 

Fogadó, Tóth János Zoltán, Ács és Társa, K&H Tapolca, Kováts Pince Lesencetomaj, Hoffmann Krisztián e.v. 

Lesencetomaj,Szentkirályi Magyarország Kft., Borbély Családi pincészet, Diák és Közétkeztető Kft Tapolca

 

Értékelés:
(0 szavazat)